personal website
Росія буде каркати вороною, якщо їй не заткнути рота – Кравчук

Перший президент Леонід Кравчук вважає: розчарування українців у тому, що референдум про незалежність України не виправдав усіх їхніх сподівань, криються у них самих.

1 грудня виповнюється 20 років із дня референдуму, на якому громадяни схвалили Акт про незалежність, а також обрали Леоніда Кравчука президентом. Як каже екс-президент, всеукраїнський референдум мав історичне значення.

Леонід Кравчук: Всеукраїнському референдуму передував союзний референдум. Він відбувся у березні 1991 року з ініціативи Горбачова. На ньому запитували: чи вважаєте ви за необхідне збереження СРСР як оновленої федерації, де дотримуватимуться права і свободи людей всіх національностей. Україна, близько 76% людей проголосували за збереження Радянського Союзу.

За вищими законами державотворення, Верховна Рада не могла відмінити наслідки такого референдуму. Народ сказав “Бути Радянському Союзу!”, а Верховна Рада у серпні 1991 року ухвалила Акт про незалежність. Таким чином, виникла суперечність, що була подолана саме 1 грудня на всеукраїнському референдумі.

До речі, такий промовистий факт: поки ми не провели референдум, жодна країна світу не визнала Україну як незалежну державу. Тому референдум 1 грудня був потрібний, щоб подолати наслідки референдуму 17 березня. Іншого шляху не було.

Леонід Кравчук: Тому що я до цього був другим секретарем ЦК, я був головою Верховної Ради. Мене знали люди. Я виступав постійно з трибуни Верховної Ради, спілкувався з людьми. Я ніколи не боявся людей. Скільки було мітингів на майдані перед Верховною Радою і жодного не було випадку, щоб я не виходив до людей.

Зараз відгородились ґратами, і ті чиновники кажуть, що вони не знають, хто їх поставив. Ви вірите у те, що, скажімо, керівник апарату Верховної Ради або голова Верховної Ради не знає, хто поставив паркани? Оце цинізм вищої проби! Не можна ображати брехнею людей. Брешіть собі вдома. Але не брешіть людям! Тобто, якщо з людьми спілкуватись, якщо до людей щиро, відверто, без пафосу, без брехні, без цинізму, який зараз просто є нормою, без торгівлі в Верховній Раді, то люди зрозуміють. Немає цього зараз.

ВВС Україна: Якби у вас була можливість зараз на референдум запропонувати якесь питання, що би ви хотіли запитати у народу на такому референдумі?

Леонід Кравчук: Я хотів би запитати, де вони хочуть і як жити – чи в Європі, чи так, як живуть сьогодні. Про політичний курс на майбутнє – яким він має бути і хто його має реалізувати.

Із Леонідом Кравчуком розмовляла Світлана Дорош

BBC Україна

Last news:

Comments:

Interview: