personal website
Сам собі гетьман. Хто і як розхитує країну
Не можна залишати державу без уряду, ні на день

Після провалу голосування за відставку уряду з парламентської коаліції вийшли ще дві сили – Батьківщина і Самопоміч. Фактично у Верховній Раді більше немає більшості.

За парламентсько-президентської республіки, якою є Україна, з такої ситуації можна вийти лише двома способами: або створити нову коаліцію, або оголосити дострокові парламентські вибори. Тому що в парламентсько-президентській республіці уряд без коаліції існувати не може. Уряд – це продукт коаліції і єдине ціле з нею: коаліція його створює, підтримує та забезпечує законодавчою силою.

Але в Україні склалася особлива ситуація. Коаліція створювалася багато в чому на ейфорії, що, мовляв, перемогли демократичні сили і вони дуже сильні (більше 300 депутатів). При настільки великій коаліції можна не тільки ухвалювати закони, але і вносити зміни до Конституції. Проте, люди не врахували, що нинішні керівники України – це гетьмани, а фракції представляють собою окремі парламенти. Сили, які входили до коаліції, думали, насамперед, про вирішення питань своєї фракції, а не про загальнонаціональні інтереси. Тобто, використовувати коаліцію для поліпшення власних справ, а не державних.

Найголовніше – це Україна, решта – дрібниці

Коли коаліція почала працювати, кожен рухався у своєму напрямку. Більшість розпалася. При цьому ні президент, ні прем’єр-міністр, ні голова Верховної Ради не зробили нічого істотного, щоб зцементувати коаліцію. Коли було важко, вони шукали голоси за її межами, показуючи тим самим, що не надто в неї вірять. Вони не зрозуміли, що коаліція – центральне місце в парламенті для реалізації головних завдань виконавчої гілки влади: від формування уряду до боротьби з корупцією і проведення реформ. Вони думали, що кожен може діяти на свій розсуд, що кожен – сам собі гетьман.

Зважаючи на напружену ситуацію – війну на сході країни, складне економічне та політичного положення країни – найкраще сформувати нову коаліцію. Переконаний, що цього можна домогтися, якщо всі політичні сили – і президент, і парламентські фракції, і уряд – зберуться разом і прийдуть до консенсусу щодо того, яким буде уряд, хто буде прем’єр-міністром і з інших питань. Після цього можна знову сформувати парламентську більшість.

В іншому разі – дострокові вибори можуть обернутися непередбачуваними наслідками. Можна розхитати державу до такої міри, що втримати її буде дуже складно.

На нас дивиться Захід: з ким їм працювати, кому надавати наступний транш МВФ? Потрібно перестати перетягувати мотузку, доводячи, хто кращий, а хто гірший. Коаліція і уряд практично повністю визначають життєдіяльність держави. Не можна залишати країну без уряду, ні на день. Найголовніше – це Україна, решта – дрібниці.

Новое Время

Last news:

Comments:

Interview: