personal website
«Слуг народу» потрібно, не соромлячись, чистити, чистити і ще раз чистити - Леонід Кравчук

Перший президент України розповів Lenta.UA про те, що потрібно терміново робити Володимиру Зеленському, про «випадкових людей» в його команді і наслідки від невиконання передвиборних обіцянок.

У неділю, 10 листопада в концертно-виставковому центрі «Парковий», який більш відомий як «вертолітний майданчик Януковича», представники пропрезидентської політсили «Слуга народу» проведуть другий в історії партії з’їзд. На думку експертів, після низки гучних скандалів, в епіцентрі яких виявлялися представники СН, буксуючій партмашині потрібно в терміновому порядку шукати спосіб, який допоможе запобігти розколу монобольшості в Раді. Чи реально це в умовах, коли де-факто парткоманда «Зе» вже зараз ділиться на численні групи за інтересами? Це та інші актуальні питання політичного порядку денного Lenta.UA обговорила з першим президентом України Леонідом Кравчуком.

– Як ви оцінюєте сьогоднішню внутрішньопартійну погоду в «Слугу народу»?

– Думаю, є всі підстави говорити про штормове попередження.

– Що повинен робити «капітан» в ситуації, що склалася?

– Складно приймати швидке зважене рішення. От якби ви поставили мені це питання напередодні парламентських виборів, я однозначно сказав би таке: «Володимир Олександрович, (Зеленський – Ред.) зробіть все, щоб у Верховну Раду не потрапили випадкові люди».

Я знаю історію Великобританії. Там, якщо людина не пройшла певний етап на рівні місцевої представницької влади, вона ніколи не потрапить в парламент. Там не соромляться людину, перш ніж прийняти його в команду, ретельно перевіряти. Якщо у вашій родині, навіть в якомусь там далекому коліні були якісь проблеми, вам просто скажуть, що вам не місце в парламенті, ось і все. Я дуже хочу, щоб мене зараз правильно зрозуміли. Демократія – це зовсім не означає вседозволеність, ось що я намагаюся донести. А тепер… складно щось рекомендувати, коли в парламент вже потрапили різні люди, і в тому числі, не побоюся цього слова, абсолютно випадкові.

Була одна лінія, яка захоплювала всіх і вся: нові обличчя. При цьому всі геть забули про те, що нові – це зовсім не означає, що вони розумні, професійні та патріотичні. У підсумку, філософія пошуку нових облич перетворилася в епідемію. Я думаю, що це було і залишається серйозною помилкою Володимира Зеленського.

– З іншого боку, і не «нові обличчя» можуть одним лише вчинком поставити під удар репутацію всієї політичної сили.

– Бачу натяк на Богдана Яременка і його скандальне телефонне листування… Так, Яременко аж ніяк не нове обличчя. Він працював з Януковичем, до цього був консулом в Туреччині. Я думаю, що до кожної людини потрібно підходити індивідуально. Яременко просто не зрозумів, де є його приватне життя, а де парламентське. Це людина, яка не зміг відокремити чорне від білого. Чому? Або це просто захоплення своєю посадою голови комітету ВР (Богдан Яременко очолює парламентський комітет зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва – Ред.), або нерозуміння виміру, в якому живе сучасна людина. А в цілому, історія з ним означає, що ця людина не має внутрішньої культури і відповідальності за те, що він став парламентарієм. Він повинен відповідати за свій вчинок однозначно. І взагалі, якщо партія «Слуга народу» займе принципову позицію і усвідомлює рівень своєї відповідальності перед народом, вона повинна хоча б раз в день (на рівні парламентської фракції) ненадовго збиратися і пробувати самоочищатися.

– І який рецепт самоочищення?

– На першому етапі, як мінімум, самоочищення має відбуватися за допомогою відвертої дискусії – без компліментарності та інших «фокусів». Люди, які пройшли в парламент під вивіскою «Слуги народу», повинні чітко зрозуміти: у них є унікальна можливість голосувати так, як вважає за потрібне Україна. За них цього ніхто не зробить. Переконаний на двісті відсотків – момент істини настане тоді, коли вони прийдуть до самоочищення. Не буду втомлюватися повторювати знову і знову: то, що вони прийшли новими, зовсім не означає, що вони кришталево чисті і готові до будь-якого роду викликів і випробувань. Вони не готові! Вони, або певна їх частина, можуть навіть не знати, за що голосують і які наслідки для країни можуть мати ті чи інші голосування. Цю парламентську більшість потрібно, не соромлячись, чистити, чистити і ще раз чистити.

І я це говорю не просто так… Я це кажу, подумки ставлячи собі питання: «А навіщо ми це все робили в 1991 році, якщо сьогодні приходять такі «темні» люди… А як же Біловезька угода, куди ми підемо далі?

Ми за останні п’ять років на чолі з Порошенком зайшли в глухий кут – це факт. Але це зовсім не повинно означати, що ми не в змозі знайти вихід з глухого кута. Ми можемо і зобов’язані це зробити крок за кроком, нікого при цьому не шкодуючи, бо найдорожче для нас – це Україна. Всі ті, хто хоч маленьку тінь кидає на Україну, повинні бути відсторонені від влади негайно.

– Ви якось намагалися донести ці посили президенту Зеленському?

– Буквально сьогодні я зустрічався з Ющенком і Кучмою, і я прямо сказав Леоніду Даниловичу: «Ви, як учасник мінського процесу, частіше буваєте на Банковій і можете спілкуватися з президентом. Так скажіть йому, що якщо він хоче почути відверті слова, не пов’язані з амбіціями або намірами захоплення влади, про що думає дехто інший з числа колишніх президентів, нехай він почує нас трьох: Кучму, Ющенка і Кравчука».

Нам потрібно зібратися на півдня і відверто поговорити. А ми можемо говорити відверто, тому що не думаємо про амбіції і свою завтрашню кар’єру – ми думаємо про завтрашню Україну.

– Як на цю ініціативу відреагували Кучма і Ющенко?

– Обидва цілком і повністю підтримали. Тепер все залежить від того, як Леонід Данилович (Кучма – Ред.) донесе цю інформацію і як її сприйме президент Зеленський. Хочеться вірити, що ця ініціатива буде підтримана.

– Припустимо, зустріч в форматі троє колишніх президентів і один діючий, відбулася. Яким би був кейс Кравчука? Що б ви сказали Зеленському?

– Особисто я підняв би два, найбільш важливих для мене питання. Перший – це шляху до миру на Донбасі. Запевняю всіх: я б чітко і виразно сформулював «маршрут», який, на мою думку, може бути успішним.

Друге питання, яке я б підняв – це система кадрової політики. Біда в тому, що її (системи кадрової політики – Ред.) не існувало і не існує зараз. Часто все робиться з пилу, з жару. Не можна будувати політику за принципом спільного перебування в бізнесі, як було за Порошенка або в «95 Кварталі» – тобто при Зеленському.

– Кадрова політика – ключова помилка президента Зеленського?

– Одна з них. Ще однією помилкою є невиконання тих обіцянок, які він давав під час виборчої кампанії. Взяти, наприклад, боротьбу з корупцією… Ви бачите якісь зрушення? Я – ні. Вже пройшло достатньо часу, щоб вся країна побачила, як топ-корупціонери відповідають за скоєне. І тут я б хотів звернути увагу на дуже важливий момент: люди довго чекати не люблять і ніхто не повірить в розповіді про те, що десь потрібного закону немає, а де-то стаття певна виписана не так. Люди скажуть: «У вас є 250 депутатів, внесіть необхідні корективи в законодавство і не кажіть, що ви нічого не можете».

Зеленському потрібно когось посадити біля себе і щоб цей хтось щодня перед завершенням дня говорив: «Ось ваші п’ять головних обіцянок. Нагадую вам – ні в одній поки що немає ніяких зрушень, а вже минуло півроку».

Але поки що особисто я все ще вірю, що президент Зеленський хоче зробити щось реальне, і я не можу його дорікнути – що дуже важливо – в тому, що він бере участь в якійсь корупційній схемі. Але йому потрібно кожен божий день питати у людей про те, як там-то і там виконуються дані на виборах обіцянки. Крім цього, президент повинен щодня особисто перевіряти, як ідуть реформи. І ще. Зеленський повинен контролювати урядовців, які, я так дивлюся, відчули дуже багато свободи. Свободи не працювати добре, а свободи робити все, що заманеться.

– Запаморочення від влади?

– У Зеленського – немає. У всіх інших, думаю, так. Вони втратили орієнтири і за ними потрібен щоденний контроль. Багато хто скаже, мовляв, ну, як же так, це ж демократія. Так, демократія, але ми ще повинні вибивати з себе холуя, раба, людини, яка поклоняється, людини, яка не готова відстоювати свою честь і гідність і яка не готова віддати все за Україну, за віру і щастя нашої країни.

– Раніше ви сказали, що президент Зеленський повинен щодня згадувати про дані під час виборів обіцянки. «Посадки» – одне з ключових обіцянок. Як думаєте, ця обіцянка буде виконана або буде імітація?

– Я думаю, якщо Зеленський не виконає цю обіцянку, це буде його помилкою, можливо, фатальною. Адже він не жив на острові. Він очолював дуже цікавий колектив. Для того, щоб стояти на сцені і з упевненістю в очах дивитися в зал, потрібно вміти аналізувати і мати відповідну психологічну підготовку. До чого я? Повірте, Зеленський аналізує, поза всяким сумнівом, в тому числі тему «посадок». Посадок, підкреслюю, заслужених, коли вина того чи іншого персонажа повністю доведена.

Якщо президент пустить цю тему на самоплив, йому про це нагадає народ, причому вже найближчим часом. «Посадки» потрібно здійснювати не заради помсти, а заради того, щоб іншим не кортіло. Щоб Україна не була посміховиськом. А що сьогодні ми чуємо? Трамп каже: «українська влада – найбільш корумпована в світі і я її ненавиджу». Він це говорив не про нинішню владу, але осад, як то кажуть, є.

Тому, з тим, щоб на нас не дивилися як на країну злодюжок, уражену вірусом корупції, потрібно, нарешті, керуючись законами і кодексами, залучати до відповідальності всіх, хто своїми «подвигами» вбивав імідж України. Все гранично просто: винен – сиди, не винен – живи.

Наталія Ромашова

Lenta.UA

Last news:

Comments:

Interview: