personal website
Стратегія України - вступ до ЄС, а ЄЕП - тактичний крок

Глобалізований світ вимагає, щоби всі країни йшли до економічної інтеграції, але Єдиний економічний простір для України – проміжний, тактичний крок.

Так вважає перший президент України, депутат Верховної Ради Леонід Кравчук.

Про наслідки вступу України до ноового міждержавного утворення з Леонідом Кравчуком розмовляла Наталка Маковійчук-Скофенко.

Бі-Бі-Сі: Після розпаду Радянського Союзу, власне, уже існував єдиний економічний простір, який було успадковано від СРСР. Чому тоді він не зберігся? Чому країни почали зводити тоді бар’єри?

Л. Кравчук: Тому що той єдиний економічний простір був побудований з допомогою централізованої планової системи і централізованого керівництва. І як тільки перейшли до ринку, система розпалася як така. Плюс кожна держава почала вимальовувати свою філософію – економічну, політичну, духовну, і природньо, що те, що було за радянських часів, стало просто непотрібно.

Європейський Союз ще дуже далекий

Леонід Кравчук
Леонід Кравчук в студії київського корпункту Бі-Бі-Сі

Бі-Бі-Сі: В ранзі першого українського президента ви захищали незалежний економічний курс України, тепер ваша партія, наскільки відомо, однією з перших підписалася під ідеєю створення єдиного економічного простору. Чим пояснюється така трансформація?

Л. Кравчук: Справа у тому, що, як прийнято зараз говорити, глобалізований світ вимагає того, щоб всі країни йшли до економічної інтеграції. Так у світі відбувається – більш-менш розвинені в економічному плані країни інтегровані в регіональні стурктури – в європейські, світові. Україна в даному разі залишилася поза інтеграцією. Європейський Союз для нас ще дуже далекий. Ось чому Україна шукає якісь шляхи. І одним з таких шляхів є і створення цієї регіональної структури. Але партія наша не заявила про те, що вона безоглядно підтримує в даному разі документ, ЄЕП, як такий. Ми заявили, що ми підтримуємо ідею інтеграції, а от форми інтеграції, зміст інтеграції, організаційні структури – це ті речі, які треба вивчати, аналізувати і приймати відповідні документи.

Бі-Бі-Сі: Україна підписала цей документ з застереженнями. Як ви вважаєте, чи можна говорити про те, що це свідчить, що Україна опирається впливу Росії і взгалі трійки уже на цьому початковому етапі ?

Л. Кравчук: Я думаю, що йдеться про те, що справді є Конституція України, є національне законодавство, є підписані Україною міжнародні договори і не можна підписувати інші міжнародні документи, не рахуючись з цими обставинами. Це перше. Друге: Україна однозначно висловилася, ще коли йшлося про ЄЕП як ідею, що першим кроком в ЄЕП має бути утворення зони вільної торгівлі, і якщо, скажімо, країни, об’єднані в ЄЕП, почнуть зразу з вищих форм, тобто з митного, з валютного союзу, то це буде означати повний крах ЄЕП. Так як, скажімо, СНД – ну я учасник, ви знаєте СНД, і коли ми приймали угоду в Білорусі про денонсацію Радянського Союзу як геополітичної системи і уворення СНД – то про це якраз і йшлося, що СНД має утворюватися як єдина міжнародна структура поступово від нищих форм до вищих форм. І коли зразу почалися розмови про те, що потрібно прийняти Статут СНД, Економічний союз СНД, Євразійський союз в рамках СНД, я жодного з документів не підписав, тому що вони в даному разі суперечили нашим домовленостям, і по-друге, не вдіповідали зміцненню незалежної української держави. Я думаю, що зараз треба так діяти.

Про зону вільної торгівлі вже домовлялися

Бі-Бі-Сі: Але зараз дехто каже, що нова Четвірка, нове утворення може стати більш жорстокою конструкцією, ніж навіть СНД. Як ви ставитеся до цього?

Л. Кравчук: Я так не думаю, що вона за тим документом, який підписаний, стане такою, якщо, повторюю, не будуть внесені відповідні зміни в ті документи та міжнародні договори, які вже будуть прийняті на основі рамкової цієї. угоди. Ну скажімо, 1993 році, коли я був президентом, ми підписали угоду про зону вільної торгівлі. На другий день, я умовно кажу, на другий день 195 товарів у списку були вилучені із зони вільної торгівлі.

Бі-Бі-Сі: Чи не вважаєте ви, що цього разу може статися така сама ситуація?

Л. Кравчук: Скажімо, у мене є застереження, так як у людини, яка була автором СНД, що такі можливі застереження у мене є. Зона вільної торгівлі буде надзвичайно проблематичною – її утворення. А якщо з нього не почнеться, то ЄЕП розпадеться, як розпалися, скажімо, інші структури.

ЄЕП для ЄС?

Бі-Бі-Сі: Ви сказали, що зона вільної торгівлі – це перший крок, необхідний для того, що нова четвірка стала дієздатною структурою. Проти цього, наскільки відомо, не виступає ні ЄС, ні структури СОТ, але вони побоюються, щоби це не перетворилося на новий митний союз, що автоматично стане барьєром на шляху України до вступу до СОТ і її наближення до ЄС.

Л. Кравчук: Вони мають рацію, і ми на цьому наполягаємо. Ми повинні думати, що стратегічний курс України – це Європейський Союз, тактичні кроки – це ЄЕП. ЄЕП для того, щоби помножити зусилля, пришвидшити розвиток економіки, тобто питання, які потрібні для вступу до ЄС. Кажучи образно, потрібно заробити гроші, щоб купити відповідний сюртук, і в ньому вже йти до Європи, аби не було видно дрантя, яке ще є в тих країнах, які хочуть іти до Європи.

Бі-Бі-Сі: Ви вже порушили проблему протистояння економічно сильніших країн і країн економічно більш слабких. Чи може ця тенденція посилитися в межах Четвірки? Чи не стане ця Четвірка формулою “один плюс три” чи “один проти трьох”, маючи на увазі Росію проти Казахстану, України і Білорусі чи навпаки України проти Росії, Кахазстану і Білорусі? Які можливі сценарії розподілу влади в межах Четвірки?

Л. Кравчук: Якщо б це був, скажімо, десь 1997 чи 1998 рік, я б сказав з великим акцентом про те, що така небезпека посилення тиску на ці країни з боку однієї країни є. Але зараз 2003 рік. Ми можемо сьогодні працювати – і всі це повинні усвідомити – тільки на партнерських засадах.

Моральний фактор для Путіна

Бі-Бі-Сі: Ви вже говорили, що ЄЕП, хоча назва цього утворення суто економічна, може перетворитися насамперед на політичний союз. Які політичні дивіденди, зиски можуть бути для президента Путіна, який готується до президентських виборів і на інтеграційних гаслах збдебільшого будує свою передвиборчу тактику. І які зиски будуть для української влади в очах українських виборців?

Л. Кравчук: Я думаю, що для Путіна утворення ЄЕП – це скоріше моральний фактор, що він добився утворення ЄЕП. Пересічний громадянин- як наш, так і російський – не зовсім розуміється у цих проблемах, страхах, якими лякають. Дехто буде говорити, що це вже шлях до інтеграції, що ми скоро перейдемо до митного, потім до валютного союзу, що буде один карбованець для всіх в ЄЕП, а потім уже стане політичний союз більш міцний, як Білорусь і Росія.

Ялта 2003 не повторить 1945

Бі-Бі-Сі: Співдружності Незалежних Держав – СНД – не вдалося перетворитися на новий Радянський Союз. Чи може Єдиний економічний простір, нова Четвірка стати міні-СРСР, чи є така можливість у майбутньому, якщо цей союз виявиться успішним, насамперед економічно?

Л. Кравчук: У цьому документі, який оприлюднено, про утворення ЄЕП немає підстав так твердити. Він не передбачає таких можливостей перетворення ЄЕП в систему, політичну систему, якаа називалася колись Радянським Союзом.

Бі-Бі-Сі: Чи можна сказати, що Ялта знову стане новим розподілом Європи, зараз тепер уже по західному кордону України і східному кордону ЄС у зв’язку з новими документами, які підписуються в Ялті?

Л. Кравчук: Ні, ні, ні. Це неможливо і нереально. В Європі зараз діють НАТО, діє ЄС, діють інші угоди, підписані Україною, Хельсінкська, Паризька і таке інше, і думати, що ЄЕП може стати, скажімо, такою силою, яка призведе до перерозподілу системи безпеки в Єрвопі, або посягне на загально-європейську безпеку. Я думаю, це було б перебільшенням, і я не хочу так думати, що ця структура, яка буде утворена, а вірніше її утворення тільки задеклароване, може мати такий великий вплив.

BBC Ukranian.com

Last news:

Comments:

Interview: