personal website
Тільки-но відкриється продаж землі у великих масштабах іноземцям – це вже небезпека

Мага: Про найболючіше і найгостріше ми сьогодні говоримо з першим президентом України Леонідом Макаровичем Кравчуком.

Леоніде Макаровичу, коли ви були президентом, вам приносили соціологію? Ви знали рейтинги підтримки Кравчука, і як воно впливало на вас тоді?

Кравчук: Тоді ще не було таких інститутів, соціології. І не було інтернету. Не було таких можливостей знати дуже швидко настрої і думки людей. І, власне кажучи, чогось ми тоді не дуже звертали на це увагу. Наше головне завдання було робити те, що заплановано. Треба було робити щось. Коли ти щось робиш, ти забуваєш про те, хто як думає. Головне, щоб ти вірив у те, що ти робиш правильно.

– Тут же теж часу не є особливо багато. Люди йшли з обіцянками і казали, що вони їх будуть виконувати дуже швидко. Про один термін лише говорили.

– Є питання вузенькі, маленькі, а є питання великого масштабу. Україна – це питання великого масштабу. Людина, яка живе в конкретних умовах, мислить конкретними, абсолютно зрозумілими та осяжними категоріями. Скільки потрібно часу, щоб зробити капітальний ремонт квартири? А Україна більша в тисячі разів. Глибина проблем просто захоплює. А сусіди не хочуть, щоб ви швидко будували.

– І взагалі не хочуть нашої відбудови.

– Так, хочуть, щоб нам було гірше. Я стежив за соціологією: у партії “Європейська солідарність” абсолютно нема нічого доброго, що робить влада. І так багато. Ставлю запитання: чи можна до президента підходити з категоріями конкретного будиночку, якщо ще й заважають його ремонтувати? Ні. Тому нам треба привчитися оцінювати все справедливо. Я за своє життя бачив у ВР стільки мудрих людей, коли вони були в опозиції! Ну просто летять із нього пропозиції, і він все може. Тільки прийшов до влади – і нічого не може. Тому я хочу, щоб ми навчилися критично оцінювати ситуацію щодо президента. Дайте можливість президентові виконати свої зобов’язання. Не за один місяць. Не заважайте там, де він робить добре. Навчіться говорити на біле – біле, на чорне – чорне, а не фарбувати все темними фарбами.

– А якщо ви починаєте робити ремонт і маєте гроші й час, ви візьмете плиточника, який до цього все життя грав тільки на губній гармошці? Чи візьмете ви сантехніка, який вчив дітей кататися на ковзанах? У мене враження, що з нашим ремонтом трішки експериментують.

– Я з тобою можу погодитися на 100%. Але ще одне порівняння: Чехов – класик, але він був лікарем. Виступив прем’єр і сказав, що у квітні почнуть будувати дороги і що за п’ять років Україна побудує хороші дороги. Я хотів би, щоб ми дали йому можливість це зробити, чи ні? Хотів би. Тому дайте зробити і час – п’ять років. Або ми подивимося те, що на рік, помножимо на п’ять і подивимося, що виходить. Тоді я буду говорити: не говори дурниць, прем’єре. А зараз не треба упереджувати.

– Я з вами абсолютно згоден. Але якщо вони почнуть будувати дороги так, як весною саджати, то я вже починаю трохи сумніватися.

– Це інші речі. Ми говорили про реальні речі. А тепер ми кажемо: посадити чи не посадити. У мене є претензії до кожного, кого я знаю: і до президентів, і до прем’єрів. Але ми це знаємо з преси або із заяв прокурорів. Але ми не знаємо реальних фактів, оцінених судом, і вироку не знаємо. Тому нам не треба забігати поперед батька в пекло. Я не хочу, щоб ми стали країною, де людей судитимуть із заяв, з обіцянок, зі слів, із недоведених фактів. Я знаю, скільки було висловлено категоричних, оціночних критеріїв щодо президента Порошенка. Але я не можу говорити, правильні вони чи неправильні. Я хочу сказати, що їх має бути детально розслідувано, доведено чи не доведено і винесено до суду. Оце наше всіх завдання. Але зробити це мають правники: прокурор, адвокат, слідчий. Не лізьмо туди, де нас не просять.

Запитання із залу: Ви підтримували Зеленського. Дайте якусь гарну пораду нашому президенту, особливо перед зустріччю в “нормандському форматі”.

– Я підтримую Зеленського й зараз. Я порадив би йому захищати Україну. Це не просто слова. Наприклад, потрібно казати там відверту і щиру правду: нас обдурили Будапештською угодою. Нас обдурюють чи роблять вигляд, що нам допомагають, тоді коли тільки допомагають на словах. З нами граються як кішка з мишкою. З нами говорять й обіцяють, а через нас говорять з Путіним. Я би сказав так: ми – Україна, ми – великий народ. Почнімо з того, що будемо говорити один одному правду і говорити те, що відповідає інтересам українського народу. Нам набридло слухати, а війна триває, люди гинуть і ми ставимося до цього дуже боляче, тому що поки що гинуть наші люди. І ми не хочемо, щоб гинули люди й поза Україною. Тому разом зробімо так, щоб настав мир в Україні.

– Буквально днями канцлер Німеччини Ангела Меркель зателефонувала Володимиру Зеленському. Варто зауважити, що це була її ініціатива. А перед цим Зеленський спілкувався з Путіним. Йшлося про газові перемовини в тристоронньому форматі Україна – Росія – ЄС. Москва планує звернутися із закликом до Києва, щоб Київ розпочав прямий діалог з окупованим Донбасом. Про це заявив міністр МЗС Лавров. Водночас секретар РНБО Данилов відкинув можливість перемовин з бойовиками на Донбасі. Ви кажете: не здавати інтереси України. Але Росія вже поставила свої вимоги. Чи не дотиснуть наші європейські партнери пристати на них?

– Я думаю, що Зеленський має сказати: я ніколи не буду плутати праведне з грішним. А газові перемовини тут допоможуть нам, як мертвому припарка. У нас питання одне: мир на Донбасі, мир в Україні. І Україна не є об’єктом, а є суб’єктом міжнародних перемовин. Ми на це йдемо і будемо йти. Щодо газових перемовин, то це питання господарських судів. Я чув Лаврова, що давайте сідайте спочатку з бойовиками, ми тут ні при чому, десь збоку – це все брехня. Не збоку, а там, і у нас є факти. Тому ми не будемо вести перемовин з тими, кого не визнав світ і навіть Росія.

– А чого не визнала? З одного боку, паспорти роздає, а не визнала?

– Я думаю, що визнати – це зав’язати з ними прямі перемовини та схвалити прямі угоди або документи. А так Росія і там, і там. Це хитрість, і ми не можемо на це погоджуватися, але маємо говорити про це правду.

– Чи хочуть в Європі чути правду? Ми чуємо заяви Макрона про те, що треба зближуватися з Росією.

– Кожен у суспільстві, яке йде шляхом демократії, може робити будь-які заяви, тільки не матюкатися по телебаченню. Хай говорять, хай гавкають, а караван іде.

– Чи є поряд з президентом Зеленським ті люди, які би могли допомогти йому розібратися в цій ситуації та не дати можливість витиснути з нас те, чого хоче Росія, і в першу чергу те, в чому може підіграти Європа?

– Коли вони сядуть за стіл, то там тільки переконаність і те, що ти знаєш, і твоя позиція. Там уже консультантів поряд немає. Підказки телефоном або через навушники немає. Там є позиція, а позиція визначається стратегічними національними інтересами України. Тут нема великих складнощів відрізнити національні інтереси України від національних інтересів Росії чи іншої країни. Зеленський знає національні стратегічні інтереси України. Головне тут мужність, воля, сміливість сказати ці інтереси. Як казала Єлизавета І, англійська королева, в 1584 році. Стояли війська іспанське та англійське, вона стала перед своїм військом і сказала: “Я знаю, що я тендітна  жінка, але я маю честь, мужність і сміливість короля. І я поведу вас у бій”. Три слова: честь, мужність, сміливість. Кожен президент знає оці фрази. Справа в тому, чи може він у силу свого інтелекту, мужності, сили стояти на тому і сказати це відверто всьому світові.

– А може Зеленський?

– Може, звичайно.

– Ви з ним про це говорили, ви знаєте його позицію?

– Я вірю, що він може. Я знаю, що може. Але я йому не давав таких консультацій. Він зі мною не консультувався.

– Чому ні Росія, ні Україна не відмовилися від цього саміту, хоча позиції абсолютно різні?

– Я дуже хочу, щоб цей саміт відбувся. Принаймні, що би він не вирішив, але я точно вже буду знати, хто є хто.

– На чиєму боці будуть Меркель і Макрон, як ви думаєте?

– Оце “хто є хто” для мене є просто визначальним лакмусовим папірцем. Щоб потім перестати спекулювати, що хтось хоче те, а Україна не робить те. Україна зробила ті кроки, які від неї хотіли: погодилася на “формулу Штайнмаєра”, відвела війська на Донбасі, зробила ще низку кроків, які хотіли від України, щоб саміт відбувся. Україна пішла на це. Далі подивимося, що ж вони скажуть, усі разом взяті та перш за все пан Путін.

– Скажіть, чи може бути так, що Росія поставить питання грубо: не буде транзиту, якщо не буде миру на Донбасі. І насправді питання не стільки в транзиті, як у тому, щоб ми напряму закупляли газ?

– Росія може все. Я коли приїжджав з візитом до США, то коли зійшов з літака, до мене підійшли журналісти і сказали: “Ви знаєте, що Єльцин закрив газову трубу?” А це був лютий. Росія може все: вона ніколи не виконувала своїх міжнародних зобов’язань. Росія все говорила і каже, що їй треба. Вона і зараз каже, що Росія має коріння в Київській Русі, Візантії, і що Росія – Третій Рим. Але всі знають, що російська держава почала тільки спинатися на ноги при Івані Калиті, і Івані IV Грозному – це 300 років після того, як Україна була вже великим князівством і державою. 300 років, а вони кажуть, що вони “старший брат”. А нам потрібно говорити те, що ми спираємося на факти і реальні речі. Ми не будемо говорити там, і Зеленський повинен це сказати відразу, ні про газ, ні про труби, ні про “Північний потік”. Ми будемо говорити на тему, якій присвячена робота “нормандської четвірки”: мир, мир і мир.

– Я мало спілкуюся з росіянами, але в них все одно проскакує: “Києв – мать городов  рускіх”. Я їм кажу, що з матір’ю таке не роблять, як ви намагаєтеся зробити.

За результатами нормандської зустрічі ВР почне готувати новий законопроект про особливий статус Донбасу. І на це парламентарі матимуть усього 11 днів. Це сказав голова ВР Дмитро Разумков. І в нас є запитання від пана Олега: він просить оцінити, яким буде рейтинг Зеленського після зустрічі в “нормандському форматі”?

– Я думаю, що буде плюс до рейтингу, якщо він буде говорити те, що відповідає корінним національним стратегічним інтересам України.

– Особливий статус Донбасу відповідає їм?

– Якщо статус загалом, то я не можу сказати. Якщо там написано, що там невідомо який статус “ДНР-ЛНР”, що вони будуть все самостійно контролювати, не маючи статусу держави, республіки, і будуть говорити, що давайте проведемо вибори до встановлення української влади, українських кордонів, то я скажу, що такий документ нам не потрібний. Якщо він буде відповідати міжнародним нормам, де буде сказано, що Україна повинна контролювати там кордони, що Україна повинна поставити там український прапор, Україна повинна мати закони там українські, і всі мають їх виконувати – я проголосую.

– Ви припускаєте, що якщо відбудуться такі переговори і тим хлопцям скажуть, що ви маєте поставити жовто-блакитні прапори, маєте провести вибори в демократичний спосіб – в мене є певний сумнів, що вони на це погодяться так швидко.

– Я також маю сумніви. Але це не означає, що маючи сумніви я маю підігравати під їх інтереси. Сумніви є, що не погодяться, але я буду говорити те, що відповідає нашим інтересам. І я буду захищати українські інтереси.

– Питання від телеглядача: чи можливо, що Зеленського ізолювали від правдивої інформації і в нього нема зв’язку з народом?

– Ні, зараз це неможливо. От ми сидимо за круглим столом…

– Він не дивиться канал “112”.

– У нього стільки каналів інформації: СБУ, МВС, громадські організації тощо.

– Якщо подивитися назад, то ваші наступники більше всього оточували себе не злими людьми, які б казали, що ти тут помиляєшся, а тими, які їм з ранку до вечора  говорили, що вони наближаються, по консистенції, до Господа Бога.

– Це перебільшення. Але кожна людина, на будь-якій посаді, прагне відсунути від себе складні речі. Їй живеться краще, коли вона живе в парному молоці. Тому оточення добре знає психологію кожної людини, тим більше психологію президента. І йому кажуть: “Навіщо вам це? Це ми зробимо за вас. Ви не думайте над цими речами”. Є обмеження інформації президента. Але це не Зеленського. Аналітичні групи пишуть документ десь на 150 сторінок, а подають американському президентові десь дві сторінки. Зі ста груп – дві сторінки. Звичайно, він не може з цих двох сторінок дізнатися повну ситуацію в країні, але корінні питання він знає.

– Судячи з того, що представники його політичної сили не дуже охоче приходять до нас, в мене враження, що йому хороші речі про нас не говорять.

– Я теж так думаю, але це не їхня перевага, це їхній недолік. Це їхнє лихо, що вони не хочуть чути комплекс питань. А не тільки тих, хто створює теплу ауру навколо них.

– Міністр профільний говорить, що, напевно, треба закон про дезінформацію. Для того, щоб мати підстави звинуватити телевізійні канали в держзраді.

– Міністр має розв’язувати ті питання, які входять до його компетенції. Якщо він залазить до чужого городу, то його можна звідти вигнати ціпом і не слухати. Для того щоб щось реально зробити, треба документ, на підставі закону це може зробити той орган, який має відповідні повноваження. А говорити можуть всі. Навіть слова президента не є директивою. Це його думка і його побажання. Директивою для влади є закони, Конституція, указ президента, розпорядження президента. Слова президента не є законом.

– До вас запитання від водія з Миколаєва пана Ігоря: “Леоніде Макаровичу, вам не здається, що народу незабаром набридне, що в нас у країні відбувається, і ми підемо не за “мінським форматом”, і не за “штайнмаєрами”, а за румунським сценарієм, і відбудеться те, що було з Чаушеску?

– Ой-ой! Пане Ігорю, а ви голосували за кого, коли були вибори? У чому ваше таке розчарування?

– Мав таку необережність голосувати за Зеленського. Найбільше “добило” із землею. Не може бути держави без своєї землі.

– Тут головний фактор розчарування людини полягає в тому, що закон, ухвалений у першому читанні, про відкриття ринку землі, є для неї неприйнятним, що він може загрожувати національним інтересам України. Деякі положення цього закону і для мене є неприйнятними. Для того щоб ввести цю ситуацію у межі, я хочу сказати, що все життя люди думають найперше про землю. Це означає, що земля має бути основою внутрішньої і зовнішньої політики держави. Земля – це колиска життя нації, а не просто товар, це не піджак. Земля не відтворюється – вона може або поліпшуватися, або погіршуватися. Земля – основа основ багатства людини, це власність всього народу. І тут треба знайти співвідношення правовласника на землю і власності землі загальнодержавної, колиски нації. Все має бути визначено саме так. І головне – точно знати, яка земля, кому належить, скільки землі. Я знаю, що в Німеччині найбільша ділянка 500 га, яка може бути передана у власність родині.

– А у нас скільки? За останнім законом 212 тис. га. Але говорили про те, що змінять цю норму.

– Це пряма дорога до латифундії. Показовим прикладом такого підходу став острів Мадагаскар. Там прекрасні землі. І коли вони дозволили купувати землю в неосяжних масштабах, її купили переважно багатії двох країн: Південної Кореї та Італії. Зараз мадагаскарці не мають своєї землі – вони живуть у приймах. Ми не можемо стати на той  шлях. Не можна дозволити нікому маніпулювати землею. Але ринок землі треба відкрити – та зробити цей ринок не всеосяжним, а враховувати, що земля це особливий товар. XVIII століття, Франція, фізіократи пишуть головну фразу: “Земля – багатство народів”. Англійці пишуть: “Земля – мати багатства, а батько його – праця”. Маркс пише, що земля – це особливий товар. Тобто ми маємо не ототожнювати товар як товар – а це земля. Ми там живемо, де наша земля.

– Абсолютно хрестоматійний випадок у Британії, коли один із британських королів віддав острів в оренду якомусь лицарю – за 1 гінею на рік. Кажуть, що тоді за одну гінею можна було спорядити корабель до Вест-Індії. Зараз там живуть прапраправнуки цього лицаря, і вони продовжують платити одну гінею на рік. Коли люди впевнені в законності всього, що відбувається навколо, коли закон ставиться на перше місце – це ж зовсім інше. Які перші три кроки ви би зробили для того, щоб підготувати країну до ринку землі?

– У Конституції записано: земля всенародна власність.

– А ми знаємо, скільки її є? Аудит землі потрібен?

–  Я б написав, щоб перевірити, зробити ревізію. У нас же мільйони га землі не враховані. Але вони використовуються, і люди там заробляють гроші, беруть собі в кишеню. Треба знати, скільки в нас орної, скільки с/г землі й скільки в нас загальної землі. Ще б я написав, що земля іноземцям не продається. І не треба референдумів. Тому що це вже принципове питання. Щойно відкриється продаж землі в таких масштабах іноземцям – це вже небезпека. І максимальна кількість землі, яка може бути куплена або передана в одні руки, не може бути більше, скажімо, 1 тисячі гектарів. Земля дається тим, хто вміє на ній працювати. У всіх країнах це є. Має бути державний фонд, куди здають землю, і землю звідти можна взяти. Оце я би все понаписував, і не було б тоді таких проблем, які є зараз. Люди починають турбуватися – і мають на це підстави. Із землею жартувати не можна. Земля може стати причиною серйозного конфлікту або навіть вибуху, якщо раптом хтось не послухає людей.

– Ви говорите про те, що треба переписати, щоб знати, скільки в нас землі. Але як про це говорити, якщо ми не знаємо точної кількості українців?

– Якщо говорити про перепис, то нам ніхто не заважав його провести. Нам треба діяти, аналізувати з упередженням, самим вирішувати все, що нам хочеться, а не чекати, не консультуватися і не боятися.

– Значить, нам потрібні мудреці, які думають, аналітики, які аналізують. А коли вони тільки вчаться, то є відчуття, що ми частина великого експерименту.

– Коли ми це кажемо, ми маємо перед собою образ ВР. А я думаю, що при всьому тому 450 народних депутатів не можуть вирішити життя України. І не головне, щоб вони все знали – головне, щоб вони мали досвід і не робили дурниць.

– Але досвіду нема.

– І дурниць вони роблять чимало. Поки з цієї конгломеративної кількості депутатів стане ВР – її потрібно дуже серйозно почистити, прошколити, повчити. Це слід робити негайно, і нікому нічого не прощати.

– Вам телефонують з Вінницької області: “Було розпаювання землі: хто в колгоспі працював, то передбачено для нього землю. Мій чоловік 30 років пропрацював трактористом, і йому землі не дали, бо на той момент він не працював. Що то за закон про розпайовку землі, і в кого за нього спитати?”.

– Закону такого, щоб не давати землю людині, якщо вона працювала, не існує.

– Я думаю, що вони б хотіли, якщо прийде земельна реформа, щоб відновилася справедливість.

– Є Конституція, закон, де записано, що кожна людина має право на конкретну ділянку землі, незалежно, де вона живе. Тут справа місцевої влади, як вона до того ставиться і які рішення приймає. Очевидно, там на місці влада мордоворота, яка не дбає про інших. Коли почали думати, як збудувати об’їзну дорогу навколо Києва, торкнулися землі – а вона вже вся продана, зорендована. Це основне питання, на чому ми повинні зосередити увагу. Як буде так, як є, то через 10 років розберуть всю землю – не по закону або не завжди по закону. Треба ввести все в законне русло. Але справедливе – щоб не було законом дозволено пограбувати Україну і забрати її останнє багатство.

– А, може, в нас є питання й до людей, які багато вимагають, а самі живуть не зовсім так, як вони вимагають. От там, де хочуть прокласти окружну дорогу, і там, де земля належить комусь, вона виростає в ціні в десятки разів. Якщо в нас хочуть відселити “хрущовку”, щоб побудувати там багатоповерховий будинок, то в тих квартирах у момент прописується 100 людей.

– Ми можемо знайти стільки фактів, скільки потрібно. Є одна річ. Коли в держави безвладдя або двовладдя, або багатовладдя, коли в держави немає авторитету чи однієї людини, чи уряду, чи національного лідера, то люди думають, що вони можуть все. Демократія – це не вседозволеність. Якщо це потрібно для національних інтересів держави, потрібно для громади Києва, потрібно для України, то не може Пуперценко сидіти і казати: “Я землі не віддам”. Є закон, який заставить Пуперценка. Йому дадуть іншу землю або заплатять гроші і заберуть у нього землю.

– Дзвінок від переселенця зі Станиці Луганської: “Чи не буде так, що садоводи після того, як закон буде ухвалено, опиняться на чужій території: на американській чи французькій?”

– Ми ж якраз про це говоримо, що в законі, який буде ухвалено, про землю, було би передбачено запобіжники, які не допустять такого розвитку подій. До кожного питання потрібно підходити конкретно. Закон має бути таким, щоб не дозволити Україні втратити землю. Не дозволити!

– Люди більш за все бояться беззаконня. Найбільше розмов точиться про те, що якщо ти візьмеш гроші під заставу своєї землі, то банк дуже швидко зробить так, щоб ти не зміг ніколи свої гроші повернути, і ти ніколи не отримаєш землю назад. Говорять про те, що ті, хто здає землю в оренду і зараз отримує 15-17 тис. на рік, їм перестануть платити, а будуть вимушувати продавати землю. От такі речі потрібно продумувати, щоб людина не боялася йти назустріч реформі. Тому що поки це не роз’яснять – нічого не поміняється.

– Це може бути завжди – навіть при ідеальному законі. Тому я і наголошую на тому, що має бути влада, яка контролює, слідкує, аналізує і не дозволяє порушувати закони. Той, хто порушує закон – має відповідати. Але у нас влади, яка б відповідала за наслідки своєї роботи, в цілому не існує. Влада часто сама сидить у корупції. І коли вона туди залазить, то говорити про контроль за виконанням закону…

– Дзвінок із Черкас: “У нас в Україні немає злагоди між людьми. Чому між українцями і громадянами України немає єдності? Що на це вплинуло?”

– Немає єдності тому, що в нас примітивні політичні сили. В нас політична еліта не дозріла до рівня високого духовного бачення України. В нас політична еліта купується і продається. Влада в нас часто займається корупцією. Народ це все бачить і не хоче або і не може стати на одну позицію або на одну платформу, бо не існує тої платформи, яка називається національні корінні стратегічні інтереси України. Кожен пре свого плуга, куди хоче: один вліво, другий вправо. У нас немає єдиної дороги, якою йде народ. У нас можуть бути дискусії, можуть бути будь які думки, але дорога одна. А в нас: скільки політичних сил – стільки доріг, на жаль. Тому це не дає можливості людям об’єднатися. Треба, щоб перш за все порозумілися політичні сили в Україні, а еліта мала честь, сміливість і відповідальність. Я дивлюся багато українських каналів і спостерігаю одну річ: сидять за столом люди, аналізують якийсь гострий факт і так аналізують, що вже на грані Чаушеску. Зал аплодує. Чого? Вчора голосував, а сьогодні вже проти. Я звертаюся до людей, просто прошу, молю: думайте, думайте і думайте.

– І не кидайтеся такими словами.

– Форд колись сказав: “Я вже багато прожив і спілкувався з багатьма людьми. І дійшов висновку, що найскладніше для людини – думати. І тому я так мало знаю людей, які думають”. Тому треба думати, тому що наслідки нашого недумання можуть бути дуже гіркими. В мене нема симпатій до жодного особисто президента. В мене є симпатії від А до Я до України. Любов до України. І я дивлюсь на президента – що він робить доброго, а що поганого. Називаю добре добрим, погане – поганим. Так нам треба навчитись жити, інакше ми будемо посміховиськом у світі. Ми сьогодні обрали, а завтра давайте Гуляйполе. Це анархія.

– Наш видатний земляк Михайло Жванецький сказав краще, ніж Форд: “Думати дуже важко. Тому більшість обирає критикувати”.

– Головне, що критикують ті, яких не можна запитати про відповідальність. Якщо ти його запитаєш про відповідальність: “А в мене нема влади. Я ж опозиція”.

– Дякуємо Леоніду Макаровичу Кравчуку за те, що він знайшов час завітати до нас у гості. Перший президент України.

112.ua

Last news:

Comments:

Interview: