персональний сайт
Леонід Кравчук: Чому ситуація в країні стрімко загострюється

Перестаньмо ходити довкола і назвімо те, що відбувається на Грушевського, своїми іменами. Те, що там відбувається, – це реальне протистояння влади і певних сил. Я не знаю, як правильно їх назвати, бо це ніби як і не Майдан, не «тітушки», не провокатори. Йде реальна війна, кидають коктейлі Молотова, кидають булижники, і вже є жертви з обох сторін.

Якщо лідери опозиції вважають вулицю Грушевського філією Майдану, то вони повинні взяти на себе відповідальність за те, що відбувається. Якщо вони так не вважають, то вони зобов’язані сказати людям: ті, хто прийшли сюди з Майдану, мають зараз же туди повернутися. Тоді на Грушевського залишаться «тітушки» і провокатори, і владі буде зрозуміло, що ці люди не виступають за незалежність, за поліпшення життя, і до них може бути застосовано санкції.

Яким може бути вихід із цього становища, поки що до кінця не зрозуміло. Хто керує протистоянням у Києві з боку громадянського суспільства? Я не знаю. Мені важко було це з’ясувати вже тоді, коли я організовував круглий стіл, коли постало питання: хто ж представлятиме Майдан? Тепер – тим більше. Перш ніж пропонувати якісь рішення, потрібно відповісти на низку головних запитань. Що таке Майдан? Чи однорідний він? Яка його позиція? Що люди на Грушевського пропонують? На які поступки може піти влада? На які – не може? І тоді можна складати порядок денний на обговорення. Поки що відповідей немає. Ми не знаємо вимог Майдану і не знаємо погляду влади на них.

Що можу я? Я можу запропонувати сісти за стіл переговорів певним авторитетам, щоб запропонувати цей порядок денний. Якщо є люди, які думають, що все само собою владнається, то я вже зараз бачу, що цього не станеться. Потрібні точні, правильні, хірургічні втручання, щоб зупинити можливі негативні наслідки для України.

Не потрібно забувати і про міжнародний аспект. На жаль, сьогодні світова спільнота, за моїми спостереженнями, не розуміє того, що відбувається в Україні. Вони судять про ситуацію зі ЗМІ і якихось зовнішніх спостережень. Не знаючи психології, особливостей українського менталітету, розстановки політичних сил і в цілому Україну не знаючи. Вони оцінюють події тут, як якби це відбувалося в умовах США, Франції, Англії…

Ми абсолютно різні за менталітетом люди. Ми нещодавно вийшли зі стін СРСР, ми абсолютно не готові до різких стрибків і змін. У нас десь всередині живе отаман: сьогодні обрали президента, а вже завтра говоримо, що він «не такий», не те і не так робить. Вже було чотири – і всі “не такі”, бо люди відразу впадають в політичні сумніви. В українців у природі закладено протест проти будь-якого руху в бік порядку, дисципліни, закону.

Подивіться, що сьогодні відбувається на Майдані. Це порушення всіх законів. Я вдячний хлопцям, «Беркуту», які зараз там стоять. Я не виправдовую і не схвалюю те, що вони розігнали студентів 30 листопада, хоча правильно було б критикувати того, хто дав це розпорядження. Зараз вони проходять через неймовірне випробування: їх б’ють, кидають у них каміння і палаючі суміші, а вони стоять і терплять. Небагато є країн, де так би терпіли таке військовослужбовці в подібній ситуації.

Ми – особливі люди, і в цьому випадку на це потрібно зважати. Західні дипломати і країни в цілому мають це розуміти, приймати і коригувати аналіз подій з урахуванням цього факту. Всім потрібно подивитися на процеси критично, глибше, серйозніше – українським політикам, громадянам і нашим міжнародним партнерам.

Forbes Украина

Останні новини:

Коментарі:

Інтерв’ю: