персональний сайт
Після ЧС-2018 Путін займеться Донбасом - Кравчук

У ситуації, коли мінський процес не приносить результатів, слід не відмовлятися від нього, а вчинити інакше: істотно підвищити рівень учасників. Вести переговори і підписувати документи повинні не ті, хто отримав на це державні повноваження, а чинні посадові особи – не нижче міністрів закордонних справ.

Не виключено, що вже незабаром Кремль буде змушений визнати: війна на Донбасі не може тривати вічно. Оскільки ані Україна, ані Захід не допустять заморожування конфлікту, Москві доведеться робити якісь кроки.

Вирішення непорозумінь України з сусідами – Польщею та Угорщиною – слід залишити історикам. “Торгівля” на рівні держав, а також спроби сусідніх країн виступати в ролі вчителів України – неприпустимі.

– Коли буде вирішено питання про миротворчу місію, це буде початком встановлення миру на Донбасі. Не через мінський процес, а через миротворчий процес. Я хочу, щоб ми зрозуміли: не треба пов’язувати одне з іншим. Це зовсім не означає, що нам потрібно шукати якісь інші форми спілкування. Всі бачать і всі говорять про те, що мінський процес нам необхідний, його не можна ліквідувати, але те, що він не діє – це точно. Зачекайте: не діє, але потрібен?

– Тобто ви вважаєте, так як “Мінськ” не працює, від нього слід відмовитися?

– Ні. Я вважаю, якщо він не діє, то його треба наповнити іншими силами. Наприклад, там має бути не 3 країни, а 12 країн. Це перше. Друге – там не повинно бути представників, які не мають державних повноважень, а тільки державні доручення. При всій повазі до Леоніда Даниловича (Кучми. – Ред.), він не є чинним президентом. Тому необхідно підняти рівень посадових осіб хоча б до рівня міністрів закордонних справ. У такому випадку документи, які будуть там прийматися, отримають силу міжнародних і їх можна буде ратифікувати. Зараз не існує документа мінського формату, який могла б ратифікувати Верховна Рада України.

До речі, коли парламент ухвалював закон про забезпечення суверенітету і територіальної цілісності на Донбасі, як я його називаю, в ньому було відсутнє посилання на мінський процес. Це означає, що мінського процесу в головному питанні – встановленні миру на Донбасі, – так би мовити, не існує.

Але нам не потрібно ініціювати його ліквідацію. Нам потрібно ініціювати його перетворення на більш сильну і авторитетну структуру, яка могла б приймати рішення, обов’язкові для виконання сторонами.

– Через кілька днів відбудуться чергові вибори президента Росії. Ми розуміємо, що з суто електоральної точки зору, з точки зору рівня підтримки Володимира Путіна, до виборів він не міг йти на радикальні поступки по Донбасу. Чи можна таких поступок очікувати після 18 березня?

– Я думаю, ні. Цю можливість можна розглядати після Чемпіонату світу з футболу. До Чемпіонату Путін не буде починати або розширювати агресивні дії. Це зрозуміло: коли країна стає місцем, куди з’їжджаються люди з усього світу, і вона при цьому веде війну проти іншої країни, хто туди поїде?

Тому в Кремлі приховують цю війну і продовжують стверджувати, що “іхтамнєт”.

Так що я вважаю, що після Чемпіонату з футболу перед Путіним постане питання: треба якось з цим закінчувати. Україна не дасть йому перетворити Донбас на заморожену точку. І світ не дасть. Якщо так піде далі, то санкції можуть не просто розширитися, а набути більш жорсткого характеру. Йдеться про фінансові санкції. Наприклад, заборона на участь Росії в міжнародних розрахунках за допомогою банківської міжнародної системи. І таке можливо.

Це не може тривати вічно. Україна – центр Європи. Вона не може залишатися тліючої загрозою, яка в будь-який момент може перетворитися на полум’я. Цього не захоче, перш за все, Україна, цього не захоче Європа, цього не захочуть Сполучені Штати Америки та інші великі країни світу.

Тому так чи інакше перед Росією таке питання постане. Як його буде вирішувати Путін – мені важко передбачити. Те, що він лякає світ якийсь ракетою, яка може вічно літати навколо землі – у багатьох це вже викликає іронію. Але ж він лякає.

Тому, як він буде діяти далі, чи піде він по шляху розуму і гуманізму або по шляху КДБ, я не знаю. Мені важко говорити про це.

– Останнім часом між Україною і її сусідами – Польщею і Угорщиною – виникають конфлікти. Можливо, ви погодитеся зі мною – вони виникають на порожньому місці. Як, на вашу думку, будуть розвиватися події? Чи може поповнитися список країн, з якими у України напружені стосунки?

– Я думаю, на ці події нам слід дивитися більш спокійно. Необхідно перевести ці конфлікти чи непорозуміння в історичну площину. Цим повинні займатися історики. Політики на рівні президентів, глав урядів, міністрів не можуть брати участі в цих питаннях.

Навіть коли їх запрошують, Україна повинна відмовлятися. І не соромитися, і не зустрічатися “среди тут і между там”, а робити чіткі і ясні кроки: ми за співпрацю і партнерство рівних, на принципах міжнародного права. До речі, закон “Про освіту”, проти якого виступала Угорщина, був схвалений Венеціанською комісією. Це свідчення того, що Україна займає правильну позицію.

Так що вона повинна цю позицію займати і не торгуватися на рівні держав. На рівні держав не може бути торгівлі, на рівні держав повинні існувати міжнародні принципи, міжнародні норми права.

Ніхто не може втручатися в наші внутрішні справи. Ніхто не може диктувати нам, кого називати героями, а кого – ворогами, які вулиці перейменовувати, які пам’ятники зносити або ставити. Підкреслюю: це наша внутрішня справа.

Це спроба стати вчителем України. Але ми не є учнями ані Польщі, ані Угорщині, ані кого б то не було ще. Ми не першокласники. Ми – незалежна українська держава, якій вже 26 років. З великим народом, з великою історією. І ми повинні проводити таку політику, яку вважаємо необхідною, керуючись стратегічними інтересами українського народу. От і все.

ОБОЗРЕВАТЕЛЬ.ЮА

Останні новини:

Коментарі:

Інтерв’ю: