персональный сайт
Пресс-конференция первого Президента Украины Леонида Кравчука

Перший президент розповів, як все відбувалося насправді після вибуху і як комуністична партія вибудовувала лінію брехні.

ЦК КПРС після вибуху на Чорнобильській АЕС поставив головне завдання перед іншими партійними чиновниками – не допустити паніки і повідомляти людям тільки ідеологічно правильну інформацію. Про це під час ефіру “Право на владу” розповів перший президент України Леонід Кравчук.

Він розповів, як все відбувалося насправді після вибуху і як комуністична партія вибудовувала лінію брехні. “Я знаю добре ідеологію зсередини – все будувалося на брехні. Абсолютно. Головне було не те, як робити, а те – як подивляться на те, що ми робимо. І особливо на Заході. Існувала партія і завжди керівництво запитувало:  “Де ти носиш партійний квиток?””, – розповідає Кравчук.

Людина не існувала як людина

Як розповідає Кравчук, якщо у людини при собі не виявилося квитка, то він був не справжнім комуністом. “Якщо ти скажеш, що в тебе його немає, значить ти не справжній комуніст. Треба сказати: “Ношу з лівого боку, біля серця”. Це означає, що ти справжній комуніст. І оця фраза, вона мене настільки вразила, що брехня множилася брехнею, і що це наш борг перед істиною, це надзвичайно глибока філософія”, – зазначає перший президент.

Він також наголошує, що на той час людей не цінували. “Я вчився у Москві, знаю, як там жили люди навколо Москви – людини, яка цінувалась би як людина, не існувало. “Была бы страна родная – и нету других забот”. Тому все було сфокусовано на тому, як про нас подумають”, – каже Кравчук.

Рішення про будівництво ЧАЕС

Кравчук також розповів про речі, які не були показані в серіалі “Чорнобиль” американського каналу HBO, і про які мало хто знає взагалі. Наприклад, проти будівництва станції в Україні серед усієї експертної групи виступав лише президент Академії наук Борис Патон.

“Я хочу, щоб ви знали, як вирішувалося питання про будівництво станції. Україна не була найпершою й найголовнішою територією, де мала бути побудована атомна електростанція. І на тому, щоби вона була побудована в Україні, наполягав і прийняв рішення київський обком партії. Єдина людина, яка запротестувала проти будівництва електростанції над Києвом на Дніпрі, був президент Академії наук Борис Євгенійович Патон. Всі решта погодилися”, – розповідає Кравчук.

Парад у Києві після вибуху

Ще одне, про що майже ніхто не знає – готувалися до евакуації Києва. Також партійне керівництво знало, що люди, які виїжджають з Прип’яті – не повернуться туди ніколи. Людям же казали, що це всього на декілька днів.

За словами Кравчука, у Києві також була комісія щодо ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, була ідеологічна група, до якої він входив. І перед ними було поставлено одне завдання – “не спричинити паніки, і дозовано повідомляти людям лише те, що потрібно знати”.

“Я був у Прип’яті разів 5 до. У Чорнобилі – також. Ми повинні були доносити правду партії. Ми повинні були говорити, ідеологічно обробляти людей, щоб вони правильно думали і правильно діяли. Думали правильно і діяли правильно на брехні. Тому ЦК Компартії України також скрізь цю брехню підтримували. І те, що Щербицькому (перший секретар ЦК КПУ) зателефонував Горбачов (на той час – генеральний секретар ЦК Компартії Радянського Союзу) і сказав, що треба проводити обов’язково… обов’язково! першотравневу демонстрацію, я був присутній при цьому. Володимир Васильович говорив йому, що досить складна ситуація. “Не панікуйте!”. Ну, власне кажучи, давайте подумаємо! Мільйон з чимось населення. Якщо цей мільйон з Києва почне рухатися, залишати квартири і все інше.. До речі, вагони були підготовлені, поїзди були підготовлені до можливої евакуації Києва. Це також ніхто точно не знає, але вони були”, – сказав Кравчук. 

Брехня навколо евакуації Прип’яті

Коли відбувалася евакуація Прип’яті, люди не знали, що їдуть назавжди. “Я вже 27 квітня був у Прип’яті. Було там чотири людини: Плющев Іван Степанович, секретар компартії України [Володимир Антонович] Івашко, був я – завідуючий відділом і [Олександр Іванович] Сердюк  – завідуючий відділом науки. Ми бачили, як евакуювали Прип’ять. Ви собі уявити не можете. Погода красивенна, люди вийшли з баянами, дівчата співають, хлопці грають… Їм брехали, що вони їдуть тільки на один чи два дні, що вони повернуться сюди, а всі знали, що вони не повернуться”, – додає він.

Ідеологічна обробка

Кравчук також зізнався, що сам не знав про радіацію, оскільки офіційно було відомо тільки про пожежу. “Ми від ЦК їхали, в нас не було дозиметрів, ми не знали що це радіація, нам весь час говорили, що це пожежа. Але неофіційна інформація завжди ходила по кругу і ми вже знали через Москву, що це вибух і що люди в Прип’ять не повернуться”, – розповідає Кравчук.

Перший президент також наголосив що, ЦК компартії України вимушений був підтримувати брехню. “Ми повинні були доносити правду партії, ідеологічно обробляти людей, щоби вони думали й діяли правильно – на брехні. Тому ЦК компартії України також скрізь цю брехню підтримував”, – резюмував він.

ТСН

Последние новости:

Комментарии:

Интервью: