персональний сайт
"Санкції, блокада – це було прямо сказано" - Кравчук про Будапештський меморандум

Якби Україна не відмовилася від ядерних боєголовок, наткнулася б на санкції з боку США та Європи. Про це перший президент України Леонід Кравчук розповів в інтерв’ю “Українській правді”.

“Головними були представники США… Вони заявляли, що Україна повинна скласти ядерну зброю. Чому? Тому що цю зброю на нашу територію поставив Радянський Союз. Це – перше. Друге: Україна не мала змоги замінити ядерні боєголовки. Їх виготовили в Росії. Термін безпеки закінчувався 1998 року і після цього вони ставали небезпечними. Ми не мали не те що досвіду, а можливості розчленувати боєголовку. Щоб не сталося біди, ми повинні були все це вивезти, і Америка знала про це. Третє: всі без винятку ракети, які стояли в Україні, були спрямовані на США.

Вони (представники США. – Gazeta.ua) не просто приїхали, а вимагали. Вони сказали: “Якщо ви не виконаєте завдання вивести боєголовки з України, почнеться не просто тиск, а блокада України”. Європа їх підтримала в цьому плані. Тому виникло питання – нова молода держава, тільки стала на ноги, у неї немає ресурсів, запасу валюти і т.д., і вона раптом заявила, що ми візьмемо чужі боєголовки і будемо вам загрожувати, що ми хочемо стати членом ядерного клубу”, – сказав Кравчук.

Він зазначив, що Україна могла не підписувати документ, але “тоді ми були б ізольовані. Санкції, блокада – це було прямо сказано”.

5 грудня 1994 року Україна підписала Будапештський меморандум. Ним відмовилася від ядерної зброї. Країни-гаранти, у тому числі РФ, зобов’язались поважати і захищати територіальну цілісність України.

ГАЗЕТА.ЮА

Останні новини:

Коментарі:

Інтерв’ю: