персональний сайт
Спецпроект LIGA.net "Шлях до свободи 10 історичних подій, коли Україна відстояла незалежність"

Ми попросили українських президентів визначити найскладніший для незалежності України момент за час їх каденції. З нами погодилися поговорити Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Петро Порошенко та Володимир Зеленський. Віктор Ющенко часу так і не знайшов. Ось як президенти бачать переламні моменти за час своєї каденції.

ПРЕЗИДЕНТ ЛЕОНІД КРАВЧУК. Я ж був головою Верховної Ради, – не знаю, це можна рахувати в каденцію? Тому що найскладніше для мене було, коли в Москві відбулося ГКЧП. І до Києва за дорученням ГКЧП приїхав генерал армії Варенников. Я прийшов в Раду, а вся приймальна була забита генералами. Просто забита: я не міг пройти до свого кабінету.

Варенников приїхав з однією метою, і відразу її оголосив: ввести в Україні надзвичайний стан і офіційно підтримати ГКЧП. Він сказав: якщо ви не захочете, то ми надзвичайний стан введемо самі, без вас. Це була пряма загроза.

Я знав, що якщо введуть надзвичайний стан, то силові структури зможуть діяти не за законом, а поза законом. Тому відповів московським генералам: знаєте, ми не можемо піти на це, і взагалі – зараз літо, всі у відпустках, зібрати депутатів я не зможу. Так що вимоги ГКЧП ми виконувати не будемо. Ми не бачимо ніяких документів, а повідомлення по радіо – це не документ і не привід збирати Раду.

Ось цю позицію було відстояти дуже складно. Ми ризикували зупинитися ще на дорозі до незалежності. Вони хотіли розвернути Україну назад. Це було завдання ГКЧП – розвернути Україну, усунути Горбачова, взяти владу в свої руки і повернути СРСР.

А взагалі, таких речей було – пальців на руці не вистачить порахувати. І складне засідання Ради, коли приймали Акт про незалежність. І розподіл Чорноморського флоту. Колосальна криза в Молдові, коли через Україну рухалася величезна російська армія, більше 100 000 чоловік. Вони могли зупинитися в будь-який час.

Але сама пряма загроза – вимога ввести НС в Україні. Ми тоді вистояли.

Україна отримала незалежність тільки завдяки українському народові. Якщо б 1 грудня 1991 року український народ не проголосував на референдумі за Акт про незалежність України, ми б – я впевнений в цьому – не витримали тиску з усіх боків. У тому числі і за межами України. Коли я приїхав до Біловезької пущі, там задавали дуже складні питання. А може, ми не будемо ліквідувати СРСР, а переформатуємо його в нову федерацію? – говорив Горбачов. Але я відповів: я не можу це обговорювати, тому що народ проголосував за незалежність.

Над спецпроєктом працювали: Валерія Кондратова, Петро Шуклінов
Ілюстрації: Дмитро Шелестинський

Уривок із спецпроекту LIGA.net “Шлях до свободи 10 історичних подій, коли Україна відстояла незалежність”.

Останні новини:

Коментарі:

Інтерв’ю: